LR kauss 2015
08.06.2015

Piektdien, 5.jūnijā, un sestdien, 6.jūnijā, Jūrmalā  Priedaines distancē jau 21.reizi notika Latvijas Republikas Kausa izcīņas sacensības airēšanā. Jau no 2009.gada, kad LR Kausi tiek izcīnīti vienās sacensībās, tās tradicionāli notiek jūnija mēneša pirmajā nedēļas nogalē. Kausi tiek izcīnīti 2 laivu klasēs – vieniniekos un bezstūrmaņa divniekos sievietēm un vīriešiem. Tās notiek klasiskajā 2000 m distancē un ir vienīgās sacensības sezonā, kas Latvijā norisinās pēc Pasaules, Eiropas čempionātu un OS norises formulām ar priekšbraucieniem, gandarījuma braucieniem, ceturtdaļfināliem, pusfināliem un fināliem.

LR Kausa izcīņa notika pēc plānotās programmas. Pirmajā dienā distancē gan bija diezgan jūtams pretvējš, tādēļ arī laika rezultāti 8 – 9 minūtes puišiem un 9 -10 minūtes meitenēm.

Pirmie sacensības uzsāka vīriešu vieninieki (pēc starta protokola – 34), kuriem piektdienas pēcpusdienā bija paredzēti priekšbraucieni, gandarījuma braucieni un ceturtdaļfināli (tie norisinās, ja komandu skaits ir virs 24). Visi dalībnieki bija salozēti 6 priekšbraucienos. No katra priekšbrauciena pirmie trīs finišējušie sportisti kvalificējās ceturtdaļfinālam, bet visi pārējie pēc apmēram pusotras stundas vēlreiz stājās uz starta trijos gandarījuma braucienos. Katra gandarījuma brauciena pirmo divu vietu ieguvēji izcīnīja tiesības startēt ceturtdaļfinālā. Vēl pēc kāda laika 24 labākie vieninieki  šajā dienā vēlreiz devās uz startu, lai četros ceturtdaļfinālos cīnītos par iespēju nākošajā dienā startēt pusfinālos. Pirmie trīs ātrākie katrā ceturtdaļfinālā izcīnīja tiesības startēt A/B pusfinālos un turpināt cīņu par LR Kausu, bet pārējie dalībnieki – otrajā dienā sacentās C/D pusfinālos un izcīnīja vietas no 13. -24.-jai.   Pēc šādas atlases kārtības startējot, lieli pārsteigumi un brīnumi notikt nevar, tādēļ arī pusfinālos A/B iekļuva pašlaik labākie. Savus ceturtdaļfinālus uzvarēja Dairis ADAMAITIS (AK Majori), Jānis ALKSNIS (Daugava), Edvards EZERNIEKS (MSĢ TSV Jūrmala) un Gints ZUNDE (AK Majori). Viņiem pusfinālos A/B pievienojās 6 sportisti no MSĢ TSV Jūrmala un 2 sportisti no MSĢ TSV SASS.

Arī sievietes vieniniekos piektdienas pēcpusdienā uzsāka cīņu par LR Kausu. Trijos priekšbraucienos kopā startēja 18 jaunkundzes un kundzes. Katra priekšbrauciena pirmās divas sportistes uzreiz kvalificējās pusfināliem A/B. Pārējās 12 sportistes divos gandarījuma braucienos “izspēlēja” vēl sešas ceļazīmes uz pusfināliem A/B.  Tās, kuras neiekļuva pusfinālos, sestdien sacentās par 13. – 18.vietu.  Savos priekšbraucienos uzvarēja pašlaik mūsu labākās vieninieku airētājas – Anna KARASA (MSĢ TSV SASS), Elza GULBE (AK Majori) un Olga SVIRSKA (LATC). Tālākās sacensībās noskaidroja arī visu duci, kuras iekļuva pusfinālos. Tiesības startēt pusfinālā izcīnīja 5 MSĢ TSV Jūrmala audzēknes un 4 MSĢ TSV SASS sportistes.

Bezstūrmaņa divnieki pirmajā dienā startēja “celiņu” braucienā (“race for lanes”). Tādi norisinās arī Pasaules un Eiropas čempionātos, ja dalībkomandu skaits nepārsniedz 6 (mēdz būt lielajas komandu laivās – 8+ vai 4+).

Otrā sacensību diena atnāca ar burvīgu laiku, pavēju distancē un lieliskām cīņām Lielupes ūdeņos.  Nelielas problēmas sportistiem startā sagādāja nostāšanās un nolīdzināšanās, jo  tieši startā no Varkaļu kanāla pūta sānu vējš.

1x sievietēm uzvaru ar rezultātu 7:43,81 un LR Kausu  jau sesto gadu pēc kārtas izcīnīja airēšanas kluba “Majori” sportiste Elza GULBE. Otro vietu ar rezultātu 7:47,20  izcīnīja Latgales Airēšanas un Tūrisma centra sportiste Olga SVIRSKA, bet trešajā vietā MSĢ TSV SASS sportiste Anna KARASA ar rezultātu 7:56,89.

MSĢ TS SASS audzēkne - Jelizaveta Simačeva ieguva godpilno 5. vietu.

1x vīriešiem startā ātrāks bija Gints ZUNDE, bet pakāpeniski distancē viņu panāca un arī apsteidza viņa pieredzējušākais komandas biedrs divniekā Dairis ADAMAITIS. Finišā   - 6:55,01 Dairim pret 6:59,72  Gintam. Trešo vietu (7:16,02) izcīnīja MSĢ TSV Jūrmala pārstāvis Pēteris VIĻUMS, kurš distances beigās prata apsteigt sporta kluba “Daugava” sportistu Jāni ALKSNI (7:18,78). Savukārt 5. vietu ieguva mūsu skolas MSĢ TS SASS audzēknis - Ralfs Tits Verpakovskis.

Bezstūrmaņa divniekos LR Kausa izcīņas tituli – sievietēm Sintijai LOKSTAI un Ildzei VĪKSNAI, bet puišiem – Reinim UPENIEKAM un Mārtiņam BLUMBERGAM (visi MSĢ TSV Jūrmala).

Rezultāti

Paldies visiem sportistiem par startiem un par cīņu! Novēlam veiksmīgu sezonas turpinājumu! Paldies treneriem, līdzjutējiem, vecākiem!

Informācija:  http://rowing.lv/